Historia Chłodniczaka z przymrużeniem
Poniżej tekst przemówienia Dyrektora szkoły:
Szanowni Państwo
15 lat temu w tej auli świętowaliśmy jubileusz 50-lecia szkoły.
Dzisiejsze uroczystości są można by rzec efektem inicjatywy oddolnej. 65-lecie nie jest rocznicą bardzo okrągłą, ale ciśnienie ze strony Absolwentów szczególnie roczników z lat 60-tych, 70-tych było tak duże, że oto dzisiaj mamy jubileusz 65-lecia.
Przy okazji półwiecza szkoły dokonaliśmy szczegółowego opisu jej historii w okolicznościowej monografii. Przypominaliśmy świetny okres w historii szkoły czyli lata 60-te, 70-te i 80-te. Przypomną tamte lat, trochę w formie żartobliwej młodzi artyści szkolnego teatru w swojej inscenizacji.
Ponad 1500 uczniów, po 300 absolwentów każdego roku, 3-4 kandydatów na jedno miejsce do Technikum Chłodniczym. Każde kuratorium w Polsce mogło delegować 3 uczniów w każdym roku do jedynego Technikum Chłodniczego w Polsce, do Gdyni kolebki polskiego chłodnictwa. Pracownie zawodowe doskonale wyposażone dzięki pracom dyplomowym, niektóre z nich to prawdziwe techniczne cuda. Klimat tamtych lat staramy się przypomnieć na kilku stronach w monografii wydanej z okazji 65-lecia. Elitarna szkoła, elitarna młodzież.
Tak było, było? Było i jest drodzy nasi emeryci, profesorowie i absolwenci z tamtych lat.
Lata 90-te, przełom wieków to był trudny okres w historii szkoły. Restrukturyzacja przemysłu, problemy przemysłu stoczniowego, polskiej floty spowodowały gwałtowny spadek zainteresowania specjalnościami chłodniczymi. Na to wszystko nałożył się pogłębiający niż demograficzny i ucieczka młodzieży od kształcenia zawodowego jako trudniejszego i w tamtym czasie wcale nie gwarantującego pewnej i ciekawej pracy. Dołożyła się do tego polityka władz oświatowych, które nie widziało perspektyw dla edukacji zawodowej.
Szkoła ratując swoje istnienie musiała przygotować nową ofertę edukacyjną. Było to o tyle łatwiejsze, że w zawodach: technik elektronik i technik elektryk, które pojawiły się w szkole na podbudowie szkoły podstawowej, wcześniej szkoła kształciła w TME dla Dorosłych. Była więc podstawowa baza, kadra, która uczyła wcześniej również w przyzakładowej szkole Radmoru w tymże budynku. W sposób naturalny więc w 2004 r. uruchomiliśmy kształcenie w bardzo popularnym zawodzie technik informatyk, a w 2008 r. w zawodzie technik mechatronik.
Taka oferta uratowała szkołę i kształcenie również dla branży chłodniczej. Nie jest prawdą, że szkoła w sposób administracyjny ograniczyła kształcenie chłodników. Każdego roku nabieramy jedną klasę chłodniczą, bo tylu jest chętnych kandydatów.
A tak na marginesie chcę zwrócić uwagę szanownym absolwentów Technikum Chłodniczego, że naprawdę nigdy w 65-letniej historii szkoły nie było zawodów technika chłodnika, zawsze była to specjalizacja najczęściej w zawodzie technika mechanika, choć w rzeczywistości szkoła kształciła chłodników na bardzo wysokim poziomie.
To w tym roku jubileuszu 65-lecia, dzięki staraniom naszej szkoły i zaprzyjaźnionej szkoły w Bydgoszczy przy poparciu Krajowego Forum Chłodnictwa, po raz pierwszy w historii, wpisany został do klasyfikacji zawodów kształcenia zawodowego nowy zawód, technik chłodnictwa i klimatyzacji i od pierwszego września kształcimy już pierwszą klasę.
Dzisiaj jesteśmy największą szkołą ponadgimnazjalną w Gdyni, 24 oddziały, 650 uczniów, 150 maturzystów każdego roku. Od trzech lat od kiedy robione są rankingi szkół technikalnych jesteśmy złotym albo srebrnym technikum w kraju, w województwie pomorskim drugim lub trzecim technikum w tej samej klasyfikacji. Zdawalność matury i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów obowiązkowych na poziomie średnich gdyńskich ogólniaków i zawsze wyższe o 15-20% niż średnie techników dla kraju i województwa. Egzaminy zawodowe zupełnie inne niż prace dyplomowe również powyżej średniej krajowej czy wojewódzkiej.
Po uroczystościach zapraszam do zwiedzania szkoły. Znajdziecie szkołę tą samą, ale nie taką samą. Nie będzie stolarni, krajalni, kuźni, hali obróbki mechanicznej, „ołtarza” do synchronizacji prądnic synchronicznych i silników elektrycznych z amerykański transportowców z ii wojny światowej w pracowni elektrotechniki. Nie będzie tej pracowni chłodniczej , którą pamiętacie, ze względu na okrojony program kształcenia w specjalizacji chłodniczej część wyposażenia zostało zmagazynowane i wróci, gdy rozpoczniemy kształcenie specjalistów już pełnym programem. Zobaczycie Państwo 12 pracowni zawodowych, 6 pracowni komputerowych. Wszystkie nowocześnie wyposażone. W szkole we wszystkich pracowniach wykorzystujemy ponad 200 komputerów. Żebyście jednak nie czyli się zagubieni i odnajdowali ślady przeszłości, znajdziecie spawalnie i pozostałości obróbki mechanicznej w ślusarni p. Jurka Drewka mimo, że tych działów nie ma w programie nauczania. Jest to efekt obowiązującego w tej szkole od zawsze myślenia o kształceniu zawodowym, że ma to być kształcenie szerokoprofilowe. Ta filozofia sprawdza się bardzo dobrze w dzisiejszych czasach, gdy absolwenci zmieniają wielokrotnie miejsce. Stąd elementy obróbki mechanicznej i ćwiczenia ze spawania.
Szkoła cieszy się bardzo dobrą opinią ze względu na wysoki poziom nauczania ale i mądry, skuteczny program wychowawczy, którego wiele zasad pozostało z Waszych czasów. Młodzież nie jest wcale gorsza, jest inna i bardziej wymagająca. Kultywowanie tradycji, sport, 30 WDH z tym samym drużynowym, żywą legendą i historią tej szkoły panem prof. Edmundem Gruchała, turystyka to jego filary a wezwanie patrona Technikum Chłodniczego prof. Maksymiliana Hubera: „Bądźcie Ojczyźnie użyteczni” kodujemy kolejnym rocznikom bardzo dobrej młodzieży, która przychodzi do naszej szkoły..
Są Dni Techniki zamiast Dni Technika, teatr szkolny, spartakiady sportowe, jak za Waszych czasów, choć nie jeździmy już na wykopki, OHP-y i nie ma już Rajdu Zwycięstwa. Jest za to szeroka wymiana międzynarodowa. Systematycznie współpracujemy ze szkołami technicznymi z Niemiec, Holandii, Finlandii a ostatnio do programu dołączyła Turcja. W tej chwili w Niemczach przebywają uczniowie z klasy mechatronicznej na miesięcznych praktykach w niemieckich firmach.
Drodzy Dyrektorzy, Profesorowie, Absolwenci tak jak w Waszych czasach słowo Chłodniczak brzmiało dumnie tak i dzisiaj to nie tylko popularny skrót do nazwy szkoły – to jest marka. Kiedy chłodnictwa w szkole było coraz mniej a zaczęli przeważać informatycy, elektronicy zawody niewiele z chłodnictwem mające wspólnego , zastanawiałem się czy oni też będą mówić o sobie, że są z Chłodniczaka. Nie mieli z tym żadnego problemu. Wszyscy ciągle jesteśmy z Chłodniczaka, bo Chłodniczak był i jest firmą. Bo Chłodniczak był i jest takim Mercedesem wśród szkół zawodowych
Wszyscy jesteśmy dumni, że tą szkołę kończyliśmy, że w niej pracowaliśmy lub pracujemy i niech tak pozostanie…
Szanowni Absolwenci Chłodniczaka

Zaproszenie
Jubileusz 65-lecia Szkoły to piękna okazja do spotkania po latach, do powrotu do lat spędzonych w szkolnych ławach. Zapraszamy do sentymentalnej podróży w przeszłość, do tych lat durnych i chmurnych, aby przeżyć na nowo wydarzenia i chwile z cudownego okresu młodości.
Zapraszamy wszystkich drogich naszemu sercu Absolwentów do udziału w uroczystościach jubileuszu 65-lecia Szkoły, które odbędą się 25 września 2015 r.
Ramowy program uroczystości:
9.00 – uroczysta Msza św. w intencji Uczniów, Absolwentów, Nauczycieli i Pracowników w kościele p.w. Św. Józefa
10.00 – zwiedzanie szkoły i wystawy z okazji 65-lecia
11.00 – akademia w auli Szkoły
Po części oficjalnej uroczystości przewidziane jest dalsze zwiedzanie szkoły, spotkania klasowe, rozmowy z nauczycielami, wychowankami, pracownikami.
15.00- Bal Absolwentów w Hotelu Novotel w Sopocie