Po raz pierwszy w historii szkoły otwieramy od września 2024 nowy oddział dwujęzyczny dla zawodu technik programista.
Warto, aby uczniowie aplikujący do szkół średnich oraz ich rodzice uzyskali pewną wiedzę dotyczącą formy kształcenia jaką jest dwujęzyczność. Dlaczego to jest innowacyjne w technikum i jakie korzyści przyniesie uczniowi? Poprzez te pytania chciałabym udzielić informacji za pośrednictwem Państwa portalu, aby zwiększyć świadomość dobrego wyboru kierunku dla ucznia planującego swoją drogę zawodową na poziomie ponadpodstawowym.
Po raz pierwszy w historii szkoły otwieramy od września nowy oddział dwujęzyczny dla zawodu technik programista.
Dlaczego taki kierunek rozwoju? Ponieważ w tym zawodzie wszystkie występujące narzędzia do pracy właściwie oparte są na terminologii angielskiej.
Co oznacza dwujęzyczność? Jest to system oparty na nauczaniu poszczególnych przedmiotów, posługując się dwoma językami – ojczystym i obcym. W efekcie doprowadza się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, które osiągają uczniowie.
Dwujęzyczność oznacza, że 2-3 przedmioty w programie nauczania będzie realizowane po angielsku, w tym jeden z przedmiotów wiodących dla tego zawodu- informatyka. Również nauczanie j.angielskiego odbywać się będzie w zwiększonym zakresie.
W oddziałach dwujęzycznych w systemie edukacji w Polsce uczniowie przystępują do egzaminów maturalnych zgodnych z polskimi wymaganiami. Należy też podkreślić, że ilość kierunków studiów z wykładowym językiem angielskim oferowanych przez polskie renomowane uczelnie systematyczne wzrasta. Wysokie kompetencje językowe mogą zatem umożliwić studiowanie zarówno w Polsce a także za granicą.
Wartością dodaną takiego sposobu uczenia jest: kształtowanie postaw zrozumienia odmienności geograficznej i kulturalnej obszaru językowego innego niż ojczysty, poznawanie literatury, kultury i historii krajów innych niż ojczysty, łatwiejszy dostęp do międzynarodowych programów edukacyjnych oraz możliwości kontynuowania edukacji za granicą,
Warto zaznaczyć, że materiały dydaktyczne na wszystkich zajęciach dwujęzycznych to zarówno polskie podręczniki (takie same jak w przypadku innych oddziałów, jak i źródła w języku obcym. Dzięki temu możliwe jest opanowanie wiedzy i umiejętności językowych na wyższym poziomie, w tym rozszerzonego zakresu słownictwa z nauczanych dziedzin.
Większość naukowych treści internetowych napisana jest w języku angielskim, dlatego ZSChiE wybrał ten język do nauczania w dwujęzyczności. Nauka przedmiotów w języku angielskim daje młodzieży możliwość korzystania na bieżąco z zagranicznych publikacji naukowych, co wspomaga konkurencyjność polskiej młodzieży na arenie międzynarodowej.
Dwujęzyczność a egzamin maturalny.
Uczniowie przystępują do egzaminów maturalnych zgodnych z polskimi wymaganiami. Dla ucznia zdającego maturę polską na poziomie dwujęzycznym oczywistą korzyścią jest to, że otrzymuje zwiększoną liczbę punktów z języka angielskiego w rekrutacji na studia w kraju. Należy też podkreślić, że ilość kierunków studiów z wykładowym językiem angielskim oferowanych przez polskie renomowane uczelnie systematyczne wzrasta. Wysokie kompetencje językowe mogą zatem umożliwić studiowanie zarówno w Polsce a także za granicą.
Realizowanie programu dwujęzycznego to poszerzanie horyzontów przez młodych ludzi. Jest też formą dodatkowego wspierania młodzieży, gimnastyką mózgu, wartością samą w sobie, a także potrzebną umiejętnością, którą można kształtować dokładnie tak samo jak gra na gitarze, jazda na rowerze czy gra w piłkę nożną.
Zatem zapraszamy do kontynuowania nauki w murach Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni, gdzie jednocześnie zdobędziecie wykształcenie w zawodzie wysokich technologii, posiadając kompetencje językowe rozwinięte na bardzo wysokim poziomie.
Dodajmy do tego zauważalne trendy pojawiające się na rynku zawodowym. Mianowicie na szkolnictwo zawodowe techniczne jest bardzo wysokie zapotrzebowanie ze strony rynku pracy. Uczniowie kończący technikum są niemal natychmiast zasysani przez rynek i tam od razu mogą realizować swoją karierę zawodową, także kształcąc się na poziomie wyższym technicznym.
Inną zaletą kształcenia się w ZSChiE są bardzo wysokie wyniki egzaminów zewnętrznych państwowych (matura/ egzaminy zawodowe). Od lat szkoła osiąga złotą/srebrną bądź brązową odznakę w rankingu szkół technicznych w Polsce (Perspektywy).
Zapraszamy
Dorota Kotwicka,
Dyrektor Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni